پیام ایران

کاربران حقیقی/حقوقی

اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با ورود به سامانه پیام ایران، مکاتبات و نامه‌های خود به دستگاه‌های اجرایی را با انتخاب نام دستگاه اجرایی گیرنده، ارسال نمایند. همچنین اشخاص حقیقی می‌توانند با نصب پیام‌رسان‌های داخلی متصل به سامانه پیام ایران، از طریق ابزار‌های هوشمند خود (نظیر تلفن همراه هوشمند و تبلت)، پاسخ تمامی مکاتبات خود را از طریق پیام‌رسان دریافت نمایند. 
علاوه بر این اشخاص حقوقی دارای سامانه اتوماسیون اداری نیز می‌توانند با استفاده از صندوق رایانامه خود با دستگاه اجرایی مکاتبه داشته باشند.
از طریق لینک زیر می توانید به این سامانه دسترسی داشته باشید:

 

مکاتبات

با توجه به ضریب نفوذ تلفن همراه، بسیاری از خدمات دولت بصورت سرویس‌های تعاملی و به صورت پیامک ارسال می‌شود.این خدمت، هر تلفن همراه را به یک دفتر خدمات الکترونیکی تبدیل کرده و خدمات متفاوتی را به شهروندان ارائه می‌دهد.دستگاههای اجرایی در یک پلتفرم مشترک و استاندارد که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایجاد شده است ، خدمات خود را ارائه می دهند.

سرشماره پیامکی دستگاه های اجرایی همگی با شماره ٤٠٤٠ آغاز می‌شود.

 

مشاهده لیست

خدمات کدهای دستوری یا USSD،  یکی از روشهایی است که بدون نیاز به ارتباط اینترنت و حتی به کمک گوشی های غیرهوشمند به صورت در لحظه(بلادرنگ)، امکان درخواست و دریافت خدمات دولت الکترونیک را برای شهروندان فراهم می سازد. در این روش دستگاههای اجرایی، در یک پلتفرم مشترک و استاندارد که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایجاد شده است، خدمات خود را ارائه می دهند.تمامی کدهای دستوری ارسالی از دولت با کد دستوری #4* آغاز می شود. از طریق لینک زیر کاربران می توانند به کدهای دستوری هر سازمان اجرایی دسترسی داشته باشند.

 

 

مشاهده لیست

سازمان فناوری اطلاعات ایران جهت سهولت استفاده کاربران از خدمات دولت الکترونیکی، اقدام به ایجاد بستری جهت عرضه خدمات الکترونیکی دولت به کاربران نهایی از طریق ابزارک های همراه و بر روی گوشی های همراه نموده است.
در این راستا اپلیکیشن « دولت همراه» به عنوان درگاهی جهت دریافت این نوع خدمات، در دسترس کاربران حقیقی و حقوقی قرار گرفته است.

کاربران می توانند پس از نصب اپلیکیشن «دولت همراه» از بازارهای اپلیکیشن ایرانی و یا دریافت مستقیم  آن از لینک زیر، از خدمات بهره مند شوند.

 

ورود به درگاه